5 popularnych pytań dotyczących blogowania

blog ile kosztuje

Kto może prowadzić bloga?

Bloga może prowadzić każdy, kto ma dostęp do komputera oraz internetu. Sukces bloga zależy od zamieszczanych na nim treści, determinacji blogera oraz jego cierpliwości. Ponieważ prowadzenie bloga to nie sprint a maraton i na sukces trzeba trochę poczekać. 

Gdzie założyć bloga?

Najbardziej profesjonalną i elastyczną platformą do prowadzenia bloga jest WordPress.org. Samodzielne założenie bloga na początku może wydawać się tu przytłaczające i będzie wymagało trochę nauki, ale wysiłek ten zdecydowanie się opłaci.  Więcej informacji znajdziesz w artykule “Dlaczego WordPress jest najlepszy dla twojego bloga”.

Czy prowadzenie bloga jest skomplikowane?

Prowadzenie już założonego bloga nie jest trudne. Wystarczy systematycznie aktualizować WordPressa oraz  wszystkie wtyczki…no i oczywiście regularnie dodawać nowe, wartościowe wpisy.

Ile kosztuje prowadzenie bloga?

WordPress  to platform darmowa. Jeśli nie korzystasz z płatnych motywów czy wtyczek, nie zapłacisz za nią dosłownie nic. Koszty jakie musisz ponieść to roczna opłata za domenę oraz hosting (Co to jest domena oraz hosting?).

Domena w pierwszym roku to 50 – 120 zł. Każdy kolejny rok to 50 – 450 zł. Koszt domeny uzależniony jest od wybranego rozszerzenia (.pl; .eu; .com; .co itd.)

Cena usługi hostingowej zależy od firmy jaką wybierzesz. Na przykład w atthost.pl dostępne są cztery plany 79;129;209;499 zł/rok (link do oferty) w home.pl dostępne są trzy plany 15;60;120 zł/rok (link do oferty) w zależności głównie od powierzchni jaka będzie Ci potrzebna.  Na starcie na pewno wystarczy Ci najtańsza opcja, poza tym zawsze możesz ją rozszerzyć. Na firmie hostingowej nie warto oszczędzać. Bardzo ważne jest, aby serwery były szybkie, odpowiednio zabezpieczone i dostosowane do pracy z WordPressem.  Dodatkowo firmy hostingowe zazwyczaj są bardzo pomocne i służą wsparciem technicznym w ramach swoich usług.

Dlaczego warto prowadzić bloga?

Niektórzy zaczynają prowadzenie bloga chcąc podzielić się ze światem swoimi pasjami. Inni od początku widzą w tym potencjalny zarobek i z konkretnym planem budują jego zawartość. Jeszcze inni mają już istniejący biznes i chcą w ten sposób podbić popularność strony.  Blogowanie to sposób na życie, poznawanie ludzi z podobnymi zainteresowaniami, dodatkowe żródło dochodu, sposób na pracę zdalną i niezależność, doskonalenie warsztatu pisarskiego czy poszerzanie wiedzy na poruszane tematy. 

Najlepsze blogi są upustem kreatywności blogera, odzwierciedleniem jego zainteresowań i ambicji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.