Co to jest domena oraz hosting?

co to jest hosting

Co to jest domena?

Na początku współpracy często słyszę pytanie “co to jest domena?”. Wielu początkujących myli domenę z hostingiem. W poniższym artykule wyjaśnię Wam te dwa pojęcia.

Domena jest adresem twojej strony internetowej, tym co wpisuje się do paska adresu przeglądarki. 

Na przykład strona, którą właśnie odwiedzasz ma domenę artyouare.com. Nazwa tej domeny widnieje również w adresie mailowym. W naszym przypadku będzie to nazwaużytkownika@artyouare.com.

Mówiąc kolokwialnie, jeśli twoja strona byłaby domem to twoja domena będzie jego adresem.

Jak to działa?

Komputery połączone są ze sobą w jednej olbrzymiej sieci. Dzięki domenom komputery są w stanie komunikować się ze sobą  i identyfikować nawzajem.

Powiedzmy, że szukasz naszej strony internetowej. Wpisujesz w pasek adresu artyouare.com. Klikasz Enter. Wyszukiwarka wysyła zapytanie do globalnej sieci serwerów, które tworzą System Nazw Domenowych (Domain Name System). Systemy te odpowiedzialne są za wyszukanie serwerów powiązanych z domeną artyouare.com, po czym wysyłają zapytanie do tych konkretnych serwerów.

Na przykład, jeśli twoja strona ma hosting na atthost.pl to będzie ona przypisana do serwerów ns1.atthost.pl; ns2.atthost.pl.

Te serwery to inaczej komputery zarządzane przez twoją firmę hostingową. Następnie te właśnie serwery przekierowują Cię do komputera na którym przechowywana jest strona internetowa artyouare.com.  Ten komputer nazywany jest serwerem sieciowym. Serwer ten wychwytuje poszukiwaną stronę (w naszym przypadku artyouare.com), po czym wysyła ją do przeglądarki.  

Co to jest hosting?

Wracając do przykładu domu – Jeśli domena jest adresem twojej strony, to hosting będzie domem w którym ona mieszka.

Firmy hostingowe udostępniają bowiem swoje serwery, przechowując na nich dane stron internetowych.

Aby stworzyć stronę internetową potrzebne Ci będą zatem domena oraz hosting.

Są to dwie oddzielne rzeczy. Mimo iż domenę zarejestrujesz na stronie firmy hostingowej, nie oznacza to, że dostajesz  z  automatu hosting. Hosting jest oddzielną usługą, którą trzeba dodatkowo wykupić.

Strona ArtYouAre.com korzysta z usługi hostingowej firmy atthost.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.